CONTACTS
SITE MAPSITE MAP
USEFUL LINKSUSEFUL LINKS
BANK ACCOUNTBANK ACCOUNT
SEARCH
 About us
 Профил на купувача
 About Industrial Property
 Inventions and Utility Models
 Industrial Design
 Marks
 Geographical indications
 New Plant Varieties and Animal Breeds
 Topography of Integrated Circuits
 Legislation
 Databases
 Publications
 Information Services
 Patent Library
 Bulgarian Industrial Property Network
 News
 Updates
 Projects
 Anticorruption
ПРОТОКОЛИ ЗА НЕПОЛУЧЕНА КОРЕСПОНДЕНЦИЯ
Patents and utility Modes - procedure Print

ИЗОБРЕТЕНИЯ


Национални заявки за патенти

Правото на заявяване принадлежи на изобретателя или на неговия правоприемник. 
Всеки заявител, който има постоянен адрес или седалище в Република България, може да подаде заявка за патент в Патентното ведомство лично или чрез местен представител по индустриална собственост. Заявител, който няма постоянен адрес или седалище в Република България, е длъжен да подаде заявка за патент в Патентното ведомство чрез местен представител по индустриална собственост.
За дата на подаване на заявката се счита датата на получаване в Патентното ведомство на заявление за патент, съдържащо наименованието на изобретението, име и адрес на заявителя, име и адрес на изобретателя както и описание на изобретението, разкриващо неговата същност, претенции, чертежи (ако е необходимо за поясняване), и реферат. Необходимо е към заявката да се представи и декларация за действителните изобретатели, когато заявителят е различен от изобретателя. Ако заявката е подадена чрез представител по индустриална собственост, в заявлението се посочва неговото име и адрес, и към заявката се прилага пълномощно. Когато се претендира за приоритет, в заявлението се вписват номерът, датата и страната на приоритетния документ. Необходимо е към заявката да се представи и приоритетно свидетелство.
Ако заявителят е готов да предостави лицензия, се прилага и декларация за лицензионна готовност.
Към заявката трябва да се приложи и документ за платени такси за заявяване, за проверка на формалните изисквания, за предварителна експертиза и допустимост, за претенции и за приоритет, ако се претендира за такъв. Документите се представят на български език. Когато описанието, претенциите, чертежите и реферата са представени на друг език, за да се запази датата на подаване е необходимо в тримесечен срок същите да бъдат представени на български език. Всяка заявка, чийто заявител е български гражданин с постоянен адрес в Република България или юридическо лице със седалище в Република България, в едномесечен срок от датата на подаване подлежи на проверка за наличие за класифицирана информация.
В срок от 13 месеца от датата на подаване на заявката, съответно от приоритетната дата, заявителят може да подаде молба, с която да поиска да се извърши проучване и експертиза на заявеното решение. С подаване на молбата, заявителят трябва да заплати такса за проучване и експертиза, както и такса за публикация на заявката. При подаване на молба и заплащане на таксите за проучване и експертиза, заявката се публикува на 18-тия месец и впоследствие се проучва и подлага на експертиза за наличие на новост, изобретателска стъпка и промишлена приложимост. Ако заявителят не подаде молба за проучване и експертиза или не заплати таксите, той може да подаде молба за трансформация на заявката за патент в заявка за регистрация на полезен модел. Тази молба трябва да бъде подадена не по-късно от изтичане на 15 месеца от датата на подаване на заявката, съответно приоритетната й дата. В случай че такава молба не е подадена, заявката се счита за оттеглена.

Промени в заявката

По своя инициатива заявителят може да направи промени в заявката до нейната публикация, като заплати съответните такси. Направените промени не трябва да излизат от първоначалното разкритие.

Трансформация

До изтичане на срока за заплащане на таксите за публикация за издаване на патент или на срока за подаване на жалба пред отдела по спорове, заявителят може да подаде молба за трансформация на заявката за патент в заявка за регистрация на полезен модел.  

ПОЛЕЗНИ МОДЕЛИ


Национална заявка за регистрация

Правото на заявяване принадлежи на изобретателя или на неговия правоприемник. Всеки заявител, който има постоянен адрес или седалище в Република България, може да подаде заявка за регистрация на полезен модел в Патентното ведомство лично или чрез местен представител по индустриална собственост. Заявител, който няма постоянен адрес или седалище в Република България, е длъжен да подаде заявка за регистрация на полезен модел в Патентното ведомство чрез местен представител по индустриална собственост. За дата на подаване на заявката се счита датата на получаване в Патентното ведомство на следните документи:
  • заявление за регистрация, съдържащо име и адрес на заявителя, име и адрес на изобретателя, име и адрес на представителя по индустриална собственост (ако има такъв), номер, дата и страна на приоритетния документ (ако се претендира за приоритет);
  • описание на полезния модел;
  • чертежи (когато е необходимо);
  • реферат

Към заявката също така е необходимо да се приложат:

  • документ за платена такса за заявяване и проверка;
  • пълномощно, когато заявката се подава чрез представител по индустриална собственост;
  • декларация за приоритет и приоритетно свидетелство, както и платена такса за приоритет ( ако се претендира за приоритет);
  • декларация за действителните изобретатели;
  • декларация с данни за заявката за патент, когато заявката е подадена в съответствие с чл. 75 б от ЗПРПМ.

Документите се представят на български език. Когато описанието, претенциите, чертежите и реферата са представени на друг език, за да се запази датата на подаване е необходимо в тримесечен срок същите да бъдат представени на български език.Полезните модели не се подлагат на експертиза за наличие на новост и изобретателска стъпка, а само се преценява дали няма явно противоречие с чл. 10 от ЗПРПМ.

Полезните модели се подлагат на проверка на формалните изисквания и, ако те са изпълнени, започва процедура по регистрация. Извършва се публикация на регистрираните полезни модели.Проучване и експертиза на полезен

модел може да се извърши по молба на заявителя / притежателя или трето лице по време на действието на регистрацията на полезния модел.


Отлагане на регистрация

Съществува възможност заявителят да подаде молба в тримесечен срок от подаване на заявката за отлагане на регистрацията на полезния модел за срок до 15 месеца от датата на подаване заявката, съответно приоритетната дата.

Паралелни заявки
 

Заявителят може да подаде и заявка за регистрация на полезен модел за същото изобретение, за което е подал заявка за патент, като се позове на датата на подаване, съответно приоритетната дата. Това може да бъде осъществено до изтичане на два месеца от датата на получаване на решението по заявка за патент или решението по чл. 58, ал. 3, т. 2 и ал. 4, но не по-късно от 10 години от датата на подаване на заявката за патент.

Спорове

 

E-SERVICES

USEFUL INFORMATION
Tariffs
Official Forms of the Patent Office
Announcments
FAQ
Industrial Property Representatives
Intellectual Property Representatives
Jobs at the Patent Office
SMEs
Home : Contact Us : Site Map : Useful Links : FAQ : Bank Account